Studentu stāsti - Dānija

 Informācija par dažādām Dānijas augstskolām un pieteikšanās prasībām šeit.
Ja vēlies uzzināt vairāk informācijas par studijām Dānijā, piesakies Dream Foundation bezmaksas konsultācijai šeit

Dānija - kur katrs spēs atrast sevi un sev piederīgu vietu!


Dita Kaudzīte, kura studē Economics and Business Administration programmā Aarhus Universitātē, iepazīstina mūs ar šo universitāti, kas varētu interesēt tieši TEVI, ja domā par mācībām Dānijā!
Dita ir pabeigusi pirmos 2 kursus Aarhus Universitātē un šoruden studiju programmas ietvaros devusies apmaiņas programmā uz universitāti Kanādā.
 
Dānijas piekraste pie Ziemeļu jūras. 
Aarhus ir ļoti labi piemērota pilsēta studentu dzīvei: tur ir droši un cilvēki ir ļoti atsaucīgi. Pilsēta ir tendēta uz studentiem, ir ļoti daudz bezmaksas pasākumu internacionāliem studentiem. Tur ir dažādi kultūras centri un mākslas telpas, daudz ko redzēt un noteikti ir kur iesaistīties!
Dita vērtē iespējas pavadīt laiku ārpus studijām šajā pilsētā ar 9!
Par darbu
Ja students strādā vismaz 10-12h nedēļā ar līgumu, pēc 3 mēnešiem ir iespējams saņemt no valsts pabalstu un nopelnīt papildu naudu. 
Kur var strādāt
Dita saka, ka students, kurš nezina dāņu valodu, var strādāt kāda noliktavā, tīrīšanas kompānijās vai restorānā. Ar dāņu valodas zināšanām darba iespējas ir plašākas.
Par dzīvesvietu un izmaksām
Aarhus Universitāte piedāvā dzīvesvietas ārzemju studentiem. Protams, ir iespējams kopā ar citiem studentiem meklēt dzīvokli. Piedāvājumu klāsts ir plašs, tikai izmaksas ir dārgākas nekā Latvijā.

Izmaksas, ar kādām tur jārēķinās ir dzīvoklis, pārtika, riteņa iegāde, sadzīves, ikdienas izmaksas un grāmatas studijām (ja vēlas pirkt).
Par augstskolu
Dita stāsta, ka viņas augstskola ir pieejama 24/7, studentiem ir sava ID karte, ar kuru var piekļūt visam nepieciešamajam. Bibliotēka ir katrā fakultātē, tajās ir plašs mācību materiālu klāsts un ir iespējams pasūtīt grāmatas. Dita vēl piemin, ka augstskolas laboratorijās ir pieejama jaunākās tehnoloģijas.
Runājot par pašām mācībām, viss tiek mācīts pamatīgi un dziļi. Liels mācību apjoms - gan izmantojot grāmatas, gan projektos un grupu darbos. Studiju process ir apmēram šāds: kopumā semestrī ir 3-4 priekšmeti. Eksāmeni notiek reizi semestrī un katrā priekšmetā viens (varbūt vairāki, atkarīgs no priekšmeta) mājasdarbs semestrī. Lektori un nodarbību vadītāji ir internacionāli un atsaucīgi. Gan augstskolas pārstāvji, gan studenti pārzina angļu valodu, tādēļ saziņa noteikti nav problēma. Kursā ir ap 150-200 studentu, kuri vēlāk tiek sadalīti pa mazākām nodarbību grupām. Puse dāņi, puse internacionālie. 
Visi šeit ir ļoti draudzīgi, galvenais uzsākt sarunu, un viss notiks! ;)
·    Noteikti jāpiemin, ka augstskola piedāvā doties apmaiņas braucienos gan bakalaura, gan maģistra programmās. Pastāv iespēja doties uz visām pasaules valstīm, jo visi studenti, kas piesakās, - tiek apmaiņas programmās. Dita šoruden devusies apmaiņas programmā uz Kanādu! Runājot par praksi, tā gan ir jāmeklē katram studentam pašam, tomēr pastāv iespēja to savienot ar apmaiņas programmu un iziet kādā citā valstī.

·     Kas vēl ir ļoti interesanti, universitātē ir studentu organizācija, kurā ir iespējams iesaistīties pēc savām interesēm (piemēram sporta nodaļā). Papildus tam augstskola rīko tikšanos ar uzņēmumiem, konferences, workshopus, izstādes, ka arī ballītes – vienmēr var atrast, kā forši pavadīt un aizpildīt laiku!

 Ko Dita ieteiktu tiem, kas domā studēt ārzemēs?


Būt atvērtiem, pieņemt visu, ko dod, kas notiek apkārt, domāt pozitīvi. 
Viss ir atkarīgs no tevis paša, bet ir jādara, jāiet!

Kopumā Dita savu līdzšinējo pieredzi, studējot ārzemēs, vērtē ar 10Ja Ditai būtu iespēja kaut ko izvēlēties citādāk…

“Es nezinu, vai darītu kaut ko citādāk, bet uz ārzemēm dotos noteikti!
Aalborgas festivāls.


 Ja arī tev interesē studijas Aarhus Universitātē vai citās Dānijas augstskolās, ieskaties mūsu mājaslapāwww.dreamfoundation.eu, vai nāc uz bezmaksas konsultāciju mūsu birojā, skaties šeit :)


-------
 

Cīnīties, nepadoties un motivēt sevi ar labām domām!


Kristiāns stāsta par savu studiju pieredzi Dānijā.


Mani sauc Kristiāns, studēju es loģistikas menedžmentu ZIBAT Campus Køge (http://www.dreamfoundation.eu/courses/course/4604?_trackCourseSearch=3208821). Dzīvoju Køge ļoti mierīgā un klusā pilsētiņā, tomēr salīdzinoši dārgā. Studentiem ir grūtības ar dzīvesvietas atrašanu līdz ar to studenti visbiežāk izvēlas dzīvot kādā attālākā vietā no skolas. Pats pašlaik īrēju istabu Køge, 5 km attālumā no skolas, bet 5 minūšu attālumā no pilsētas centra, kas ir salīdzinoši liels pluss.

Uz skolu ikdienā pārvietojos ar riteni, tikai nelabvēlīgi laikapstākļi spēj mani atturēt no pārvietošanās ar riteni. Man ļoti fascinē, cik ļoti Dānijā riteņbraucēji tiek respektēti no autovadītāju puses, pilnīgi pretēji kā, manuprāt, tas ir Latvijā. Riteņbraucēju kultūra ir ļoti attīstījusies Dānijā, visizteiktāk to var redzēt Kopenhāgenā, kur nereti pat veidojos rindas ar riteņbraucējiem pie krustojumiem.
Paralēli mācībām es strādāju arī. Godīgi sakot, abus apvienot ir ļoti grūti, un tas ir smags izaicinājums ikvienam studentam ārzemēs. Neteikšu, ka viegli atradu darbu, vairāk gan paveicās. Istabas biedrs palīdzēja, darba devējiem iesakot mani, un sarunāja darba interviju. Devos uz darba interviju, biju satraucies, bet motivēju sevi ar domu būt pozitīvam un pieradīt sevi kā labu darbinieku. Iepatikos darba devējiem, un jau pēc 3 dienām bija pirmā darba diena. Jaunajiem studentiem ieteiktu cīnīties un nepadoties, motivēt sevi ar pozitīvām domām!

Kā jau minēju, pilsēta, kurā atrodas skola, nav liela, aptuveni 50 tūkstoši iedzīvotāju. Man ļoti patīk, ka pilsēta atrodas salīdzinoši tuvu galvaspilsētai Kopenhāgenai, tikai 40 minūšu brauciens ar sabiedrisko transportu. Man Køge iecienītākā vieta ir Køge Jahtklubs http://koegemarina.dk/. Dzīvojot šeit, jūra kļuvusi man par īpašu vietu, pie tās es rodu mieru un iedvesmu reizē. Vasaras saulgriežos jūras krastā tiek dedzināts milzīgs ugunskurs, un uzstājās vietējas grupas, un koncerts notiek līdz rītausmai.
Visos gadalaikos var atrast, kā lietderīgi pavadīt brīvo laiku (http://www.visitkoege.com/ln-int/koege/visitkoege-tourist). Man vistuvākie hobiji ir riteņbraukšana un fotografēšana, liels pluss ir tas, ka abus var apvienot. Tie, kam nakts uzdzīve tuvāka, parasti dodas uz Kopenhāgenu, kur iespējas izklaidēties daudz lielākas, un sabiedriskais transports arī kursē piektdienu un sestdienu naktīs.




Kopumā vērtēju Dānijā pavadīto laiku ar plus zīmi, lai gan gājis kā pa viļņiem. Ieteiktu jebkuram topošajam studentam izvērtēt savu lēmumu līdz galam par došanos studēt uz ārzemēm, jo tas  ir liels izaicinājums, kur daudzos brīžos ir jāpaļaujas tikai uz saviem spēkiem, un daudziem tas nav pa spēkam. Lai panāktu savu, Dānijā ir jābūt  ļoti mērķtiecīgam un jātic līdz galam, nedrīkst padoties.

Kristiāna bildes var apskatīt viņa Instagram profilā: instagram.com/kristiansrausis








 -----

Izbaudīt ērtības Dānijā, novērtēt īpašo Latvijā!

Andra Marta Krēsliņa studē Dānijā – Business Academy Aarhus programmā Chemical & Biotechnical Sciences kopš 2012.gada rudens. Andra stāsta par savu pieredzi, studējot un dzīvojot Dānijā.

Dzīvošana un darbs
Šobrīd dzīvoju kopmītnēs mikrorajonā Brabrand. Šo dzīvesvietu izdevās atrast, stāvot rindā www.studenthousingaarhus.dk. Lai arī izdevās atrast šo mājokli caur interneta portālu, attiecīgais apstiprinājums atnāca tikai decembrī un sanāca vairākus mēnešus dzīvot īrētā istabā Oderā. Šo iespēju atradām ar topošo klasesbiedreni www.boligportal.dk. Šīs divas interneta adreses un facebook.com ir tās, kas vajadzīgas, lai nodrošinātu sev dzīvesvietu.
Aktīvi darbu sāku meklēt oktobra beigās/novembrī, sūtīju neskaitāmus e-pastus, gāju uz „temporary workers” centriem. Biju noskatījusi arī ļoti labu tīrīšanas kompāniju (bioclean.dk) un nolēmu pieteikties. Atkārtoti sūtiju CV uz e-pastu, līdz martā man atrakstīja un piedāvāja darbu. Kopš tā laika ļoti veiksmīgi strādāju 10-15h nedēļā un pilnībā sevi nodrošinu. Padoms topošajiem studentiem – vajadzīga neatlaidība un pacietība, meklējot darbu, tad arī tas izdosies. Kopš 2013. gada ārzemju studentiem ir iespēja saņemt SU (dāņu studentu stipendija), ja viņi strādā >10h nedēļā un maksā nodokļus (pirms pieteikšanās ir jānostrādā vismaz 1-2 mēneši un ir vajadzīgs atbilstošs līgums). SU apjoms ir ~5000kr./mēnesī. Kā pieteikties un līdzīgus jautājumus var rakstīt man uz andra.kreslina@gail.com.

Studijas
Studijas tiek sadalītas 1-2 mēnešus garos moduļos, katram ir sava noteikta tēma (piemēram, ķīmija vai mikrobioloģija).  Šādā veidā ir vieglāk fokusēties uz vienu konkrētu mācību priekšmetu. Tā kā mana programma ir saistīta ar zinātni, mācībās izmantojam ļoti daudz praktiskos darbus (vismaz 50% studiju). Šādā veidā ir jālasa mazāk grāmatas un vairāk sanāk iesaistīties reālajā laboratoriju pasaulē. Skola piedāvā arī regulāras vizītes uz kompānijām, kā Dānijā, tā arī 1 x programmas laikā arī ārzemēs. Pēc 1,5 gadu ilgās teorētiskās daļas ir jādodas praksē (12 mēneši). Skola ļoti motivē studentus doties uz ārzemēm, bet pašiem ir jāizdomā, kura valsts un kompānija/universitāte būtu tā īstā, un ar formalitātēm un jautājumiem tālāk jau BAAA darbinieki būtu spējīgi palīdzēt. Tātad, pasniedzēji ir ļoti atsaucīgi ar labu angļu valodu un samērā draudzīgi. Starp kursa biedriem atradīsi dažadu Eiropas valstu pārstavjus, piemēram, no Rumānijas, Polijas, Ungārijas, Lietuvas, Igaunijas un pa kādam latvietim. Katra klasē, protams, sastāvs ir citādāks, bet manējā tas ir apmēram tāds kā augstāk minētais.

 Ārpus studiju dzīve
Tā vien sākumā šķiet, ka ir pilnīgi nereāli iekļauties dāņu sabiedrībā (kurā  runā tik ļoti sarežģītajā dāņu valodā), bet tad atklājas, ka dāņi ļoti labi pārvalda angļu valodu un ir ļoti atsaucīgi. Esmu jau pieradusi pie tā kā teju visi dāņi runā angliski, tāpēc viegli orientējos pilsētā un tajā, kas notiek. Ļoti populāri dānijā ir braukt ar riteni, kuru var nopirkt second hand par 300-500kr. Tā aizstājot ikmēneša autobusa biļeti, kas maksā 360kr. Papildus sporta aktivitātes var iegūt sporta zālē. Pati apmeklēju www.fitnessworld.dk, iesaku visiem, jo ir tā vērts. Vairāk par speciāliem sporta veidiem neinteresējos, bet par tiem noteikti var uzzināt kādā facebook lapā vai no kādiem pieredzējušiem dāņu studentiem. Un, ja tomēr brīvā laika ir gana daudz, tad bez maksas var apmeklēt dāņu valodas nodarbības pat no iesācēju līmeņa.

Pieredze kopumā
Pieredze kopumā ir pozitīva, jo Dānija ir Eiropas valsts uz kuru aizceļot bez problemām var dažādos veidos (lidmašīna, autobuss, vilciens, automašīna – visus veidus esmu izmēģinājusi), kā arī šī valsts krasi atšķiras no Latvijas, kas pārvēršas par ļoti interesantu pieredzi.
Izdodas izbaudīt dažādas ērtības Dānijā, gan arī līdztekus novērtēt, tās lietas, kas Latvijā ir tik īpašas – gotiņas končas, laimas šokolāde un biezpiens.
---------

Plašāka informācija par Business Academy Aarhus, kā arī citām Dānijas augstskolām mājas lapā www.dreamfoundation.eu.

***

Bija žēl, ka nāksies šķirties no savas valūtas, tāpēc iedomājāmies – kāpēc lai mēs neizveidotu zīmolu, veltītu speciāli mūsu Latam!


Par studijām ārzemēs, atgriešanos Latvijā un jauna modes zīmola radīšanu stāsta Agate Rubene, DUU dizainere.

 Nu jau kā divus mēnešus dzīvoju Latvijā, kur esmu atgriezusies no studijām Dānijā un Nīderlandē. 
Iepriekš studēju International Fashion Design programmā TEKO, VIA University College Dānijas pilsētā Herningā, kur pabeidzu AP degree, bet pēc tam pārcēlos uz Amsterdamu, lai turpinātu studijas Amsterdam Fashion Institute (AMFI).

 Studijas ārzemēs man sniedza gan daudzveidīgas zināšanas, gan iespējas ceļot, iepazīt citas kultūras, apgūt jaunas svešvalodas un, galvenais, praktisku darba pieredzi savā jomā. Tāpat ilgstoši uzturoties ārzemēs rodas daudz plašāks skatījums uz lietām, tiek piespēlētas situācijas, kurās nenonāktu esot Latvijā. 
 Studijas Dānijā un Nīderlandē paver plašas iespējas - studiju laikā tiek piedāvātas dažādas ekskursijas, braucieni uz vietējām un ārvalstu kompānijām, obligāta ir studiju prakse (internship), kuras laikā biju interns modes zīmolam Anglijā. Tāpat izmantoju iespēju doties apmaiņas programmā uz jau minēto Amsterdam Fashion Institute. Pēc tur pavadītā semestra, arī nolēmu turpināt studijas tieši Amsterdamā, gan pilsētas, gan pašu studiju, izglītības līmeņa dēļ. 
 Noteikti jāpiemin, ka studijas abās universitātēs ir ļoti praktiskas, skolas darbojas pēc tā sauktā Reality School conceptStudenti no Fashion, Branding & Marketing un Retail programmām strādā kopā pie vairākiem projektiem, lai gala rezultātā izveidotu jaunu produktu/zīmolu, ko varētu prezentēt un pārdot. Skolu pasniedzēji paši strādā modes industrijā, veiksmīgi vada savus zīmolus, tādēļ var dalīties savā pieredzē. 
 Ideja par Lata krekliem un sava modes zīmola veidošanu radās, kad vēl studēju un strādāju Amsterdamā, Skype sarunu laikā ar brāli Rūdi. Pārrunājot sadzīviskas lietas, apspriedām arī Latvijas pāriešanu eirozonā. Mums abiem, tāpat kā daudziem Latvijā, vienmēr ļoti patikusi sava valūta. Bija žēl, ka nāksies no tās šķirties, tāpēc iedomājāmies, kāpēc lai mēs neizveidotu zīmolu, sākumā T-kreklus, veltītus speciāli mūsu Latam, lai cilvēki atcerētos, godātu un neaizmirstu savu valūtu, kas mums kalpojusi 21 gadu. 
Sākām darbu man esot Amsterdamā, bet brālim ar viņa kursabiedru - Latvijā. Bijām jau pieraduši savstarpēji komunicēt interneta vidē, sazinoties caur skypecalliem, facebook'ā un e-pasta vēstulēm, tādēļ problēmas neradās, man esot ārzemēs, bet abiem puišiem Latvijā. Gandrīz katru dienu saskaipojām un sarakstījāmies. Es strādāju pie dizaina daļas, bet puiši meklēja sadarbības partnerus, risināja finansiālos jautājumus. Latvijā ierados, kad krekli jau bija iegādājami veikalos. 


 Šobrīd notiek darbs pie nākamajiem dizainiem, apģērbu līnijas paplašināšanas, tāpēc drīzumā gaidāmas vairākas jaunas ziņas no DUU! 
Video par Lata kreklu var apskatīties šeit: http://www.youtube.com/watch?v=NG4NMTz9_bE


Dream Foundation martā piedāvā īpašu akciju „Studē ārzemēs, neaizmirsti Latviju!”

Tiem, kas martā pieteiksies studijām ārzemēs ar Dream Foundation, saņems pozitīvu atbildi no augstskolas un dosies studēt, Dream Foundation līdzi dāvinās Lata kreklus, lai svešumā atgādinātu par Latviju! Plašāka informācija un pieteikšanās studijām mājas lapā www.dreamfoundation.eu


***

Pats galvenais - man ir ļoti forša studiju programma!  


 

Artūrs Naglis studē Dienviddānijas Universitātē (University of Southern Denmark), programmā Bizness un Inovācijas (BSc (Eng) Innovation and Business). Artūrs dalās savu pieredzē par dzīvi un studijām Dānijā.




Par dzīvesvietu, darbu un finansēm
Dzīvoju kojās, 2.5 km attālumā no universitātes. Mūsu pilsētā (Sonderborgā) darbojas vienota kompānija, kas piedāvā dzīvošanu studentiem kādā no 7 kojām. Kad tiku pieņemts universitātē, nosūtīju pieteikumu uz to firmu un pēc dažām dienām man atsūtīja piedāvājumu. Sakarā ar darbu – es nedaudz piestrādāju (palīdzu ar studijām savam kursabiedram, kurš nevar apmeklēt daļu no lekcijām veselības stāvokļa dēļ). Godīgi sakot, manā gadījumā darbs atrada mani, jo man uzrakstīja universitātes pārstāvis (tas viss iet caur universitāti un ir 100% legāls darbs) un piedāvāja šo iespēju.

Par stipendijām runājot – visi dāņu studenti saņem stipendiju, kas saucas SU. Kopumā, ja students dzīvo atsevišķi no vecākiem, tās apjoms ir 5000 DKK mēnesī. (Aptuveni 500 Ls mēnesī). Ārzemju studentiem arī ir iespēja to saņemt, bet ir jāstrādā minimums 10-12 stundas nedēļā. Jā, tas ir maz, bet galvenā problēma ir atrast to darbu, kas tev dos tās 12 stundas. Manā pilsētā, ar 27 tūkstošiem iedzīvotāju, tas ir nedaudz problemātiski. Bet lielajās pilsētās, kā Kopenhāgena, Odense vai Ārhusa, tas ir vieglāk. Mans darbs diemžēl nedod man tās 12 stundas, tāpēc pagaidām es nesaņemu stipendiju. Turklāt esmu dzirdējis vēl vienu nopietnu lietu: ja stipendiju administrācija uzzina, ka kādu nedēļu esi strādājis mazāk par 12 stundām, tevi var piespiest atgriezt visu stipendijas summu, sākot ar brīdi, kad sāki to saņemt.

Kā labāk ietaupīt?
Nopietni ietaupīt var tikai tad, kad tu +/- pārzini visu sistēmu, veikalus un cenu līmeni. Manā gadījumā – ir veikali, kuros es pērku tikai vienu preci. Var nedaudz ietaupīt, dzīvojot kojās, jo tas ir vislētākais dzīvošanas veids. Un, protams, koju cena atšķiras katrā pilsētā. Jo lielāka pilsēta – jo dārgāk tur dzīvot. 



Studiju process
Manā universitātē visas lekcijas notiek pāros. Parasti skolotāji lekcijās izmanto PowerPointus, kurus pēc tam var atrast Blackboardā. (Kaut kas līdzīgs LUIS Latvijas Universitātē). Papildus daži skolotāji augšupielādē visādus lietderīgus materiālus un programmas. Ņemot vērā, ka man ir inženierijas programma, tajā ir iekļauts milzum daudz praktisko uzdevumu, eksperimentu un lekciju.
Mana programma neiekļauj praksi, jo tas ir BSc(Eng) nevis BEng.
Inženierijas fakultātē ir izvēle tikai 5. semestrim – vai nu doties apmaiņas programmā, vai arī piedalīties projektā Experts in Teams, kas apvieno studentus no trijām inženierijas programmām, un viņi taisa kādu ļoti foršu un sarežģītu projektu, iespējams, pat sadarbojoties ar kādu kompāniju.
  Pasniedzēji, es teiktu, ir ļoti dažādi. Daži skolotāji maz runā, bet piedāvā milzum daudz materiāla, lai mācītos individuāli. Citi gandrīz neko nepievieno Blackboardā, bet visu materiālu ļoti detalizēti izskaidro lekcijās. Un jā, ņemot vērā, ka mūsu pilsēta ir tuvu Vācijai, ir pietiekami daudz gan vācu skolotāju, gan studentu. Manā klasē gandrīz visi ir dāņi!

 

Kas notiek ārpus studijām?
Pilsēta ir maza, bet, neskatoties uz to, tajā ir visādi interešu un sporta klubi. Ir baseins, daudzi futbola laukumi, 3-4 sporta halles.  Es jau gadu nodarbojos ar burāšanas sportu un kopā ar komandu pat ieguvām pirmo vietu studentu regatē! Pateicoties sponsoriem, mums par to jāmaksā tikai 340 DKK gadā (aptuveni 34 lati gadā)!
Katru piektdienu/sestdienu studenti organizē dažādus tusēšanas pasākumus.

Īsi sakot, man ļoti patīk gan valsts, gan pilsēta, gan universitāte. Un pats galvenais – man ir ļoti forša programma!

---


Plašāka informācija par University of Southern Denmark, kā arī citām Dānijas augstskolām un to piedāvātajām studiju programmām mājas lapā www.dreamfoundation.eu.

***

Kas traucē 19 gadīgam skuķim gulēt uz grīdas un pārtikt no nūdelēm? – Nekas! 

Kristīne Ida dalās savā pieredzē par studijām Dānijā



Ierados Dānijā/Aalborgā 2010. gada Augustā. Apstiprinājuma vēstuli no universitātes saņēmu ļoti vēlu. Man atlika 10 dienas lai izdomātu, vai es gribu studēt ārzemēs, vai palikt Latvijā. (Dāņi visu dara ļoti relaksēti un nesteidzoties.)
Šis bija viens no iemesliem, kapēc pirmais gads man pagāja ļoti smagi. Ierados Dānijā bez dzīves vietas. Studentu organizācijas man vēlējās palīdzēt, bet man nebija tik daudz naudas, lai samaksātu dāņu depozītus un īri 6 mēnešus uz priekšu. Nācās dzīves vietu meklēt pašai. Brīnumainā kārtā man tas izdevās – Veiksme.
Iesaku dzīves vietu sākt meklēt 4 mēnešus pirms došanās uz Dāniju. Savādāk nāksies dzīvot teltīs vai mazās koka būdiņās kopā ar citiem 4 studentiem. Un galvenais – esiet atvērti! Centieties nekautrēties un vienkārši runāt, tas atver visas durvis un logus.
Naudas nebija, valoda bija ļoti sliktā līmenī, bet es nekad neaizmirsīšu, cik jautri bija būt studentam. Kas traucē 19 gadīgam skuķim gulēt uz grīdas un pārtikt no nūdelēm? – Nekas! Dažādas universitātes programmas un jaunieši organizēja pasākumus, kuros mēs varējām iepazīties ar citiem studentiem un labi pavadīt laiku.


Studēju Art & Technology programmā Aalborgā. Ļoti inovatīvas un interesantas studijas. Programma bija ļoti jauna, tāpēc pamanīju un izjutu daudz nepietiekamības un organizācijas kļūdas, bet šīs studijas mani atvēra daudz jaunām idejām un iespējām. Neko nenožēloju.
Kopumā studijas Dānijā bija lieliskas. Pie visa ar laiku pierod, un es nemanot pārtapu par vienu no viņiem. Kā redzat, es vēljoprojām atrodos Dānijā. Sāku strādāt dažādās tīrīšanas kompānijās, mācījos dāņu valodu, studēju un dzīvoju normālā dzīvoklī kopā ar citiem letiņiem. Aalborgā latviešu sabiedrība ir ļoti draudzīga un saliedēta. Iesaku jums sakontaktēties ar latviešiem iekš Aalborgas. Jāņus, Lieldienas un 18. novembri svinam kopā, ar Jāņu sieru, Valmiermuižas alu, rosolu, olu ripināšanu un sautētiem kāpostiem. Jāņos skrienam pļavā pakaļ puķēm un suminām Jāņus, tie mums te ir daudz. Dāņi domā, ka esam pasisti, jo līgojam visu nakti un no rīta puses metam vainadziņus ozolos un ejam sagaidīt saullēktu. Skaista ir jaunība.


Šobrīd dzīvoju Aarhusā. Pārvācos uz šejieni, lai atrastu darbu savā jomā un labāk integrētos dāņu sabiedrībā. Visiem iesaku studēt Dānijā, bet atcerieties, ka pirmajos mēnešos vajadzēs patukšot vecāku vai latviešu banku kabatas!

----------------

Apskati Dream Foundation sadarbības augstskolas Dānijā, studiju programmas un uzņemšanas nosacījumus šeit.

 ***

Jānis Spurdziņš,
Aarhus University, Herning

1.  Kāpēc tu nolēmi studēt ārzemēs?

Studijās ārzemēs es saskatīju iespēju vairāk ceļot, iepazīt jaunas kultūras un cilvēkus, apgūt svešvalodas un iegūt kvalitatīvu izglītību bez maksas. Tie bija galvenie noteicošie faktori, kas man lika izvēlēties pamest Latviju.

2. Pēc kādiem kritērijiem tu izvēlējies mācību iestādi un studiju programmu? (Kur tieši tu tagad mācies?)

Tagad studēju Aarhus Universitātes Biznesa un Tehnoloģiju Institūtā (AU-IBT), Dānijā, Herningā. Šo universitāti izvēlējos galvenokārt dēļ piedāvātās mācību programmas ICM, kas ir samērā specifiska, salīdzinot ar citur piedāvātajām. Meklējot universitātes, skatījos kuras ir bezmaksas, no tām arī izvēlējos sev interesējošo programmu. Daudz palīdzēja arī tas, ka draugs jau gadu mācījās to pašu. Viņš mani arī iepazīstināja ar sīkākām niansēm, kas man tīri labi patika.

3. Vai tev rodas kādas grūtības studējot svešvalodā? Ja jā, tad kādas?

Grūtības, protams, ka rodas, jo tā taču nav dzimtā valoda. Bet katrā gadījumā tās nav tādas, lai nebūtu iespējams pārvarēt. Nedaudz pacenšoties, pastrādājot ar vārdnīcu un ieguldot papildus darbu, lai sagatavotos mācībām, visas grūtības tika pārverētas.

4. Vai pasniedzēju attieksme pret ārzemju studentiem ir objektīva?

Pasniedzēju attieksme pret ārzemju studentiem ir objektīva. Mācos internacionālā programmā, kur visi ir vienādi. 

5. Vai tev bija viegli uzsākt komunikāciju ar apkārtējiem? (kursabiedriem, kaimiņiem utt.)

Komunikāciju ir uzsākt viegli. Galvenais ir pašam  iet un iesaistīties aktivitātēs- būt starp cilvēkiem. Pats, piemēram, esmu brīvprātīgais bārmenis studentu bārā.  Tas ir ļoti palīdzējis satikt jaunus cilvēkus. Daži no labākajiem draugiem šeit ir iegūti, veicot bārmeņa pienākumus. 

6. Vai tev tika nodrošināta dzīves vieta? Ja jā, tad maksas vai bezmaksas? Ja nē, tad kā tu meklēji dzīves vietu?

Dzīvesvieta man nodrošināta netika.  Bet skolai ir sadarbība ar studentu dzīvokļu kompāniju, kas piedāvā  dzīvokļos.  Tādejādi, laicīgi piesakoties, tiku pie dzīvokļa tur pat 2 min attālumā no universitātes. Ne visi, kas piesakās, dabū dzīvokli, jo to skaits ir ierobežots. Un par dzīvokli, protams, ir jāmaksā.

7. Vai tu saņem stipendiju? Ja jā, tad vai tev pietiek dzīvošanai vai arī nākas piestrādāt?

Stipediju nesaņemu.  Esmu sameklējis labu darbu, un ar to man pietiek, lai iztiktu. 

8. Kā tu uzskati, vai studentiem ir viegli atrast darbu pilsētā kurā tu mācies?

Nē, godīgi runājot. Tas, protams, ir atkarīgs arī no veiksmes. Bet uzskatu, ka ieguldot laiku, spēku un izdomu bez darba šeit neviens nepaliks.  

9. Vai tava universitāte nodrošina studentu ar prakses iespējām? Vai prakse ir apmaksāta?

Mana prakse tikai vēl tuvojas, tāpēc vēl neesmu lietas kursā par visām opcijām. Bet skola piedāvā iespēju doties uz citām valstīm apmaiņas semestrī, lai studētu citā universitātē. Prakse gan jāmeklē pašam, un var doties uz jebkuru pasaules valsti. Samaksa ir pēc vienošanās ar prakses kompāniju.
Lai atrastu praksi, var arī doties uz skolai blakus esošu ēku, kur bāzējās galvenokārt dāņu, bet arī citu valstu kompāniju pārstāvji. 

10. Vai tu uzskati, ka izglītības līmenis ārzemēs ir augstāks un ar ārzemju diplomu varēsi atrast labāk apmaksātu darbu?

Mācību līmenis šeit ir labs. Negribu salīdzināt un teikt, ka ir labāks vai sliktāks nekā Latvijā. Bet labi apmaksātu darbu palīdzēs atrast šeit iegūtā pieredze, dzīvojot patstāvīgi  pašam risinot problēmas, un iegūtie draugi no dažādām pasaules valstīm.

***


Julija Vertjajeva, 
Aarhus University, Herning

Why to go abroad?

After graduating from Ventspils University College and receiving a bachelor degree in Business Administration I was not happy with my education. I felt that it was too theoretical, too outdated and most sadly it had no connection with the daily work of business managers what so ever! I had taken courses in various fields, like HR, Accounting, Corporate finance, Marketing, Logistics and even Programming, but I lacked specialized skills in any of those fields, and I lacked practical skills. 

Therefore, to have a chance to find my dream job I decided that I need to get a Master’s degree with narrow specialization and practical focus. 

Vairāk par to, kāpēc Jūlija izvēlējās tieši Ārhusas Universitāti Herningā, kā aizritēja viņas pirmās dienas Dānijā un kā veicās ar dzīvokļa un darba meklējumiem, vari lasīt šeit.

***


Elīza Kasarenoka,
Lillebaelt Academy of Professional Higher Education

1. Kāpēc tu nolēmi studēt ārzemēs? 

Manam lēmumam sutdēt ārezmēs ir vairāki iemesli. Pirmkārt, studējot ārzemēs ir iespēja ne tikai gūt augsta līmeņa izglītību, bet arī pilnīgi cita veida pieredzi. Vide ir pilnīgi jauna un viss ir jauzsāk no pašiem pamatiem. Ir jāmeklē kur dzīvot, kā sevi nodrošinā, kā apvienot visu ar studijām un ne tikai. Arī valoda apkārt ir jauna, protams, studijas angliski, taču lai nodrošinātu labākus sasniegumus arī valsts valoda ir jāmācās.
Otrkārt, vairākas Eiropas valstis piedāvā bezmaksās augstāko izglītību. Šajā gadījumā ir tikai jārūpējas par savu iztiku.
Treškārt, ir iespējams dibināt starptautiskus kontaktus un strādājot praksi arī iespējams iegūt darbu starptautiskā kompānijā.

2. Pēc kādiem kritērijiem tu izvēlējies mācību iestādi un studiju programmu? (Kur tieši tu tagad mācies?) 

Iestādi kurā mācīšos izvēlējos atlasot sarakstu ar sev interesējošajām studiju programam. Tās sarindoju sākot ar to, kuru vēlētos viss vairāk. Kopumā saraksā atlasiju 7 dažādas programas dažādās iestādēs. Sutdēju Lillebaelt academiy of profesional higher education, Odensē Dānijā. 

3. Vai tev rodas kādas grūtības studējot svešvalodā? Ja jā, tad kādas? 

Man grūtības studēt svešvalodā neradās, jo iepriekš biju to jau izmēģinājusi. Pie studijām ir iespējams ātri pierast un ar laiku angļu valoda kļūst par ikdienā lietoto valodu.

4. Vai pasniedzēju attieksme pret ārzemju studentiem ir  objektīva?

Pasniedzēju attieksme ir ļoti pozitīva pret visiem studentiem. Sutdenti netiek šķiroti, jo vide ir ļoti internacionāla. Arī paši pasniedzēji nāk no dažādām valstīm. Es, kā students no citas valsts nekad nejūtu pret sevi savādāku attieksmi kā jebk kurš cits students no Dānijas. Dānija visi tiek uztverti vienlīdzīgi.

5. Vai tev bija viegli uzsākt komunikāciju ar apkārtējiem? (kursabiedriem, kaimiņiem utt.)

Komunikāciju uzsākt bija ļoti viegli. Studiju sākumā skola parūpējās par draudzīgu un viegli pieejamu vidi iepazīšanās nedēļas ietvaros, kura nepazuda studijām turpinoties. Skola nav pārāk liela tapēc ir viegli uzturēt komunikāciju ar lielāko daļu cilvēkiem. Ja esi aktīvs pats tad notekti nav grūti un jau pēc neilga laika jūties piederīgs apkārtnei un kolektīvam.

6. Vai tev tika nodrošināta dzīves vieta? Ja jā, tad maksas vai bezmaksas? Ja nē, tad kā tu meklēji dzīves vietu?

Dzīves vietu skola palīdzēja meklēt iepazīstinot ar sistēmu kur jāreģistrējas, lai pieteiktos rindā uz studentu dzīvokļiem. Par dzīvokli ir jāmaksā, taču salīdzinoši sprātīga summa. Gadījumos, kad nav iespējams dabūt dzīvokli skola palīdz meklēt un rast risinājums šai problēmai.

7. Vai tu saņem stipendiju? Ja jā, tad vai tev pietiek dzīvošanai vai arī nākas piestrādāt?

Stipendiju es nesaņemu. Dānija tiek nodrošināta bezmaksas izglītība, taču stipendija tiek piešķirta tikai Dāņu studentiem, vai ja esi nokārtojis visu nepieciešamo lai to saņemtu ir iespējams to izdarīt taču tas ir sarežģīts un ļoti garš process.

8. Kā tu uzskati, vai studentiem ir viegli atrast darbu pilsētā kurā tu mācies?

Domāju ka tas nav ļoti viegli, taču ja ir vēlēšanās un esi pietiekami aktīvs to ir iespējams izdarīt. Tev ir jāpierāda, ka lai gan nerunā valsts valodā, tu būtu labākais darbinieks.

9.  Vai tava universitāte nodrošina studentu ar prakses iespējām? Vai prakse ir apmaksāta?

Studiju laikā ir jāstrādā prakse. Prakses vieta ir jāatrod pašam, taču skola palīdz to darīt. Prakse nav apmaksāta, ja vien kompānija neizlemj maksāt.

10. Vai tu uzskati, ka izglītības līmenis ārzemēs ir augstāks un ar ārzemju diplomu varēsi atrast labāk apmaksātu darbu?

Uzskatu ka līmenis varbūt ir līdzvērtīgs taču gūtā pieredze noteikti palīdzēs atrast labāk apmaksātu darbu internacionālajā vidē. Gūtā pieredze plus valodas zināšanas dod lielu priekšrocību darba meklējumos.



No comments:

Post a Comment