Studentu stāsti - Zviedrija

 Informācija par dažādām Zviedrijas augstskolām un pieteikšanās prasībām šeit.
Ja vēlies uzzināt vairāk informācijas par studijām Zviedrijā, piesakies Dream Foundation bezmaksas konsultācijai šeit.


Renārs Ronka,
Jönköping University


Vai esi apmierināts ar studijām Zviedrijā?
      Vai ir kādas būtiskas atšķirības no   studijām Latvijā?

Studijas Jonkopingas universitātē man ļoti patīk. Studiju programma (MSc IT, Management and Innovation) ir interesanta un arī pieeja mācībām ir samērā neierasta. Biju pārsteigts, cik ļoti viss balstās uz grupu darbiem un individuālu darbu. Nezinu, vai tās ir izglītības sistēmas atšķirības, vai atšķirība starp bakalauru un maģistru studijām. Iespējams, ka nedaudz no abiem. Katrā ziņā universitāte nodrošinapamatlietas, kas nepieciešamas mācību procesam - telpas grupu sanāksmēm un datorklases. Mācību literatūra gan bieži vien ir jāpērk vai jāmeklē internetā. Mācību procesā lielāks uzsvars tiek likts uz izpratni nevis mehānisku atkārtošanu. Ir aizraujoši strādāt kopā ar studentiem no dažādām pasaules malām. Dažreiz gan ir grūti dažādo atšķirību dēļ, bet visu ir iespējams atrisināt.

      Varbūt Tu vari nedaudz detalizētāk pastāstīt par savu studiju programmu?

Konkrēti mana studiju programma sastāv gan no tehniskās, gan biznesa skolas kursiem. Mācības nav grūtas, bet drīzāk laikietilpīgas. Tomēr jāpiezīmē, ka studentiem, kas nav ar tehnisku pieredzi vai izglītību, mācībās jāiegulda vairāk pūļu. Priekšmeti atbilstoši programmas nosaukumam pārsvarā ir par IT pārvaldību un attīstību dažādās industrijās. Jau pieminētajos grupu darbos pārvarā ir jāizstrādā projekti, kuru ietvaros ir jāpēta teorētisko zināšanu sakarība ar praktiskiem priemēriem. Šīs programmas ietvaros lekciju skaits nedēļā ir aptuveni 2 vai 3, no kurām katra ilgst 2 līdz 4 stundas. Varētu šķist, ka tas tikpat kā nekas nav, tomēr grupu un individuālais darbs to atsver.

Kā ir ar mājvietas atrašanu un dzīvošanu Zviedrijā?


Kas attiecas uz sadzīviskām lietām - mājvieta jeb kojas visiem ārzemju studentiem ir garantēta. Turklāt ierodoties Jonkopingā, mani sagaidīja pick-up serviss, kas nogādāja mani uz universitāti. No turienes, saņēmis istabiņas atslēgas un vispārīgu informāciju par turpmākajām aktivitātēm, estiku aizvests uz kojām. Biju ļoti patīkami pārsteigts par to, kādas šeit ir kojas. Katrā istabā ir viens vai divi studenti. Dažās no istabām ir arī izlietne. Konkrēti mājā, kur es dzīvoju, ir kopēja virtuve kā arī labi iekārtotas atpūtas telpas. Vēl ir pieejama arī pirts, kas gan ir neierasta parādība arī Zviedrijas kojās. Par veļas mazgāšanu konkrēti manās kojās jāmaksā nekas nav, bet ir tādas, kur par vienu veļas mazgāšanu jāmaksā ~5 kronas. Koju īres maksā ir iekļauts praktiski viss - elektrība, ūdens, apkure, internets.

      Vai dzīve Zviedrijā ir dārga?
Dzīvošanas izmaksas ir ļoti augstas salīdzinājumā ar Latviju. Piemēram, parasta maize maksā ~2ls. Mēnešbiļete maksā 300-400 kronas atkarībā no dzīvesvietas. Dažas kojas ir tik tuvu universitātei, ka sabiedriskais transports nav nepieciešams, bet to attiecīgi atsver īres maksa.

      Vai vari nedaudz pastāstīt par pilsētiņu, kurā dzīvo un studē – Jonkopingu?

Vide šeit Jonkopingā, drošvien kā visā Zviedrijā, ir sakārtota un skaista. Ņemot vērā, ka Jonkopinga ir salīdzinoši maza pilsēta (aptuveni 110'000 iedzīvotāju), ir radies iespaids, ka vietējie dzīvi uztver ļoti mierīgi un nesteidzīgi. Turklāt zviedri ir lieli dabas mīļotāji, tāpēc ir ļoti daudz parku un pastaigu vietu mežos.

Vai zviedru kultūra krasi atšķiras no latviešu? Kādi Tev šķiet paši zviedri?

Cilvēki šeit ir ļoti izpalīdzīgi un pretimnākoši. Ja nepieciešams atrast kādu vietu vai objektu, zviedri bez kavēšanās palīdzēs. Turklāt bieži vien, ne tikai izskaidros, kā tur nokļūt, bet pat pavadīs / aizvedīs uz attiecīgo galamērķi. Zviedriem kopumā ir labas angļu valodas zināšanas. Vismaz pamatos, tomēr, ja nepieciešams kaut kas specifisks, piemēram, ārsta apmeklējums, ar angļu valodu var izrādīties par maz. Šeit vēl jāpiebilst, ka obligāti uz Zviedriju ir jāņem līdzi ES apdrošināšanas karte, kas ļauj iegūt medicīnisko palīdzību, ja nepieciešams.

Vai esi apmierināts ar savu izvēli - studēt Zviedrijā?

Kopumā esmu priecīgs, ka izvēlējos studēt Zviedrijā, jo esmu ieguvis pieredzi, jaunus draugus un paplašinājis savu redzesloku.

Kā Dream Foundation Tev palīdzēja pieteikuma procesā?

Ar DF atbalstu, tas viss sanāca gluži viegli, jo bija tikai jāiesniedz dokumenti Dream Foundation un jāgaida apstiprinājumus. Turklāt, lieti noderēja pieredze, ko caur DF bija iespējams iegūt no iepriekšējiem studentiem.

No comments:

Post a Comment