Studentu stāsti - Nīderlande

Informācija par dažādām Nīderlandes augstskolām un pieteikšanās prasībām šeit.
Ja vēlies uzzināt vairāk informācijas par studijām Nīderlandē, piesakies Dream Foundation bezmaksas konsultācijai šeit

Paula pirmie iespaidi par Nīderlandi un Stenden Universitāti

Latviešu students Pauls šoruden uzsācis studijas International Hospitality Management programmā Stenden Universitātē Nīderlandē. Beidzoties pirmajam studiju modulim (pirmajām 10 nedēļām), Pauls dalījās savos iespaidos par studenta dzīvi.

Pirmā ballīte ar jaunajiem draugiem un pirmā moduļa grupas biedriem.

Man kā Hospitality studentam pirmais iekrita Real World Learning modulis. Tas nozīmē, ka es sāku savas studijas ar praksi. Katras divas nedēļas bija jāstrādā citā departamentā – viesnīcā (jātīra istabas), skolas kafejnīcā (jāstrādā virtuvē, jāgatavo viesu pasūtītais ēdiens viņu acu priekšā), restorānā (kā viesmīlim, bārmenim, jāsagatavo telpas banketiem, jāapkalpo viesi banketā), restorāna virtuvē un viesnīcas recepcijā (jāpieņem zvani, jāveic check-in un check-out, visas citas procedūras ar viesu sagaidīšanu/ pavadīšanu).

Man personīgi ir liels prieks, ka šajā universitātē ir tāds modulis. Strādāšana reālā vidē, ar reāliem cilvēkiem. Man ļoti patika. Visvairāk patika strādāt departamentos, kas saistīti ar virtuvi, jo tā vienkārši ir mana lieta. Skolas kafejnīcā tiku apbalvots ar “Labākā darbinieka” statusu. Tas nozīmē, ka darba vadītāji (otrā gada studenti) ar menedžeriem (trešā gada studenti) un praktiskajiem instruktoriem mūs vēro un vienam no visas grupas piešķir šo titulu. Balvā 2 personām brokastis restorānā un bilde skolas televizorā! :D

Darba vadītāji ļoti seko darba plānam – vienmēr parūpēsies, ka tu esi bijis pusdienu pauzē vai gadījumā negribi kafiju. Noteikumi par slimošanu ļoti strikti. Ir noteikti laiki, līdz cikiem tev ir jāzvana un jāinformē slimības gadījumā. Ja piezvani laikā, tad tev būs tikai viena diena “jāatstrādā”, ja piezvani par vēlu vai vispār nepiezvani – 3 papildu dienas.

Katrs students tiek vērtēts – darba vadītāji katru dienu raksta “feedback”. Pēc tā arī tevi novērtē un liek atzīmi. Jo labākas atzīmes, jo lielāka iespēja nākamgad tikt par darba vadītāju tajā departamentā, kur patiešām gribi. Ja atzīmes zemas, tad tevi var ielikt kaut kādā garlaicīgā sanāksmju organizēšanā vai vēl sliktāk – aizsūtīt uz citu pilsētu Stenden universitātes fakultātēm.

Varbūt kas man nepatika šajā modulī – viņiem ir augstas ekspektācijas no mums. Sagaida, ka, ja aiziesim uz restorānu, uzreiz mācēsim apkalpot viesus, attaisīt vīna pudeles un taisīt perfektus kapučīno. Par maz tiek pasniegtas reālas mācības – kā darīt to un to. Tā drīzāk līdzinājās reālai strādāšanai.

Pašlaik esmu beidzamajā departamentā – viesnīcas recepcijā. Rīt ir mana beidzamā darba diena. Jāsaka, ka esmu ļoti priecīgs, jo konkrētais departaments nu galīgi nav mans. Nākamnedēļ sākas jauns modulis, teorija. Esmu nedaudz sabijies, bet ceru, ka viss būs labi.

"Study Start Week" ietvaros tika organizētas “All White Dinner” vakariņas. Ļoti foršs pasākums.

Tā kā nu jau kāds laiks pavadīts studenta kārtā, Pauls izvērtē pirmo pāris mēnešu iespaidus un stāsta, kas viņam patīk un kas nepatīk pašā augstskolā:

+ Cilvēki ir ļoti laipni, atsaucīgi, izpalīdzīgi.
+ Real World Learning moduļa izpilde.
+ Iespēja 3. gadā doties “Grand Tour” uz kādu no Stenden campusiem visā pasaulē vai doties vienkārši mācīties pusgadu kaut kur citur.

- Skolas vidi es biju gaidījis jaunāku, modernāku. Sajūta, ka skola ir tā kā nedaudz “novalkāta”. Gribas tādu modernu, stilīgu vidi, kurā ir prieks atrasties. Pašlaik gan notiek pārbūves darbi, nākotnē tiks veikti lieli remontdarbi saistībā ar skolas ārējo fasādi.
- Diezgan bieži saskaros ar to, ka bez Dutch valodas ir diezgan grūti. Jā, viņi apgalvo, ka ir “international”, bet, piemēram, ir daži cilvēki, kas vienkārši to ignorē un arī ar mani mēģina komunicēt savā valodā; restorāna viesi pārsvarā ir nīderlandieši (ne visi cilvēki gados runā angliski); esmu saņēmis telefona zvanus, kad cilvēki konstanti turpina runāt savā valodā vai prasa pēc kāda, kas runā nīderlandiešu valodā.
- Dažkārt ir problēmas ar kopējiem noteikumiem – tu vari prasīt 5 dažādiem cilvēkiem, kā jādara kaut kas, un tu saņemsi 5 dažādas atbildes. Beigu beigās neko nevar saprast. Tas ir ne tikai praktikumā, bet arī reālā skolas dzīvē.

Studijas ārzemēs viennozīmīgi sniedz ne tikai augstāko izglītību un diplomu, bet arī lielu dzīves skolu, rūdījumu un nenovērtējamas prasmes patstāvīgi tikt galā ar dažnedažādiem dzīves izaicinājumiem. Lai arī augstskolas pirms aizbraukšanas studentus cenšas informēt par visu nepieciešamo studiju uzsākšanai, reizēm mēdz gadīties, ka daļa informācijas paslīd garām. Paula gadījumā kā pirmais lielais pārbaudījums nāca „uniformas peripetija”. Pauls dalās pieredzē, lai nākamie studenti būtu sagatavotāki!

Pirmā diena Stenden universitātē. Study Start Week. Ja es nebūtu piedalījies tajā nedēļā, tad nebūtu neko uzzinājis. Šajā pasakumā es iesaku piedalīties katram pirmā gada studentam.
Laikam vislielākās dusmas man bija par uniformu. Pirmkārt, pirms devos uz šejieni par to formu īsti neko nebiju dzirdējis. Atbraucu, Study Start Week uzzināju, ka tas ir obligāts pasākums. Pieteicos laikošanai. Pirms tevi nolaiko – jāsamaksā 700 (!!!) EUR. Cenā iekļauts: žakete, bikses, 3 krekli, kakla saite, (briesmīgas) kurpes, 2 virtuves jakas, bikses, cepure, 2 priekšauti, darba zābaki un nažu komplekts. Laikošana profesionāla – atbraukusi vesela komanda no Suit Supply, visu uzmēra, pielabo, pieraksta labojumus, lai uz uniformas izņemšanu viss tiktu sašūts uz katra auguma utt. Bet pirms es devos uz laikošanu, es sazinājos ar viņiem ar jautājumu, vai man tiešām jāpērk viss komplekts, ja man, piemēram, jau ir melnas ādas kurpes, baltie krekli. Viņi atbildēja, lai paņemu uz laikošanu līdzi un parādu. Tātad – mans iepriekšējais uzvalks nebija derīgs, jo bija melns (Stenden ir tumši pelēki), kurpes nebija īstās..
Tad sekoja vēl labākā daļa – uzzināju, ka manas studijas sāksies ar praksi (to es uzzināju Study Start Week; kā to var uzzināt tie, kas tur nepiedalās, – nezinu). Tas nozīmē, ka mana tikko pielaikotā uniforma ir vajadzīga jau pirmajā septembra nedēļā, bet tā būs gatava 25. oktobrī. Tad sākās jautrs pasākums, kā sadabūt virtuves uniformu. Paldies dievam, iepazinos ar pāris latviešiem. Viens no viņiem arī Hospitality students Stendenā, tāpēc aizņēmos virtuves formu no viņa. Restorāna priekšautu aizdeva cita latviete, bet virtuves cepuri tā pati latviete man sadabūja caur savu kursa biedru. Ok, man paveicās, aizņēmos to visu no labiem cilvēkiem, bet ko darīt tiem, kam šeit nav neviena pazīstamā?
Dutch studentiem tādas problēmas gan ir svešas, jo viņiem laikošanās bija vasarā. Bet man kā starptautiskajam studentam ir diezgan sarežģīti aizbraukt uz šejieni vasarā, lai nomērītos formai..
Tad nu iznākumā virtuvē strādāju aizdotajā formā, citur strādāju savā paša uzvalkā un nederīgajās kurpēs. :D Savu zelta vērto formu saņēmu 25. oktobrī – nostrādāju 4 dienas savā formā virtuvē un tagad 2 nedēļas jaunajā uzvalkā viesnīcas recepcijā. Jāsaka, ka kādas kļūdas dēļ Stenden kurpes nebija atnākušas. Es gan par to baigi neskumstu. :D
 

Secinājumi no Paula pieredzes – lai tiktu galā ar dzīves nejēdzībām, svarīgi ir draugi un pazīšanās, un tad jau var izkļūt no visādām situācijām! :) Kā arī - rūpīgi vairākkārt pārlasiet visu universitātes sagatavoto informāciju visos iespējamajos avotos, arī to, kas rakstīta maziem burtiem kaut kur beigās!

Protams, ārzemju studenti pavada laiku ne tikai augstskolās un nodarbībās, tāpēc Pauls dalās arī ar pirmo mēnešu iespaidiem par Nīderlandi:

Ar šeit dzīvojošajiem latviešiem noīrējām laivu un devāmies izbraucienā pa Leeuwardenas kanāliem. Ļoti, ļoti forši.
 + Cilvēki ir ļoti laipni.
+ Ja cilvēki saprot, ka nerunāju viņu valodā, viņiem nav nekādu problēmu runāt angliski (arī veikalā, sporta zālē vai tirgū).
+ Ļoti attīstīti digitālie servisi – frizierim vai treniņiem jāpiesakās internetā, pirms tam Latvijā neko tādu nebiju piedzīvojis.
+ Pārtikas veikali ir ļoti labi, cenas ir līdzīgas Latvijas cenām. Piektdienās pilsētas centrā ir tirgus – tur augļus un dārzeņus var nopirkt 2 x lētāk nekā veikalā.
  +Ļoti labi sakārtota vilcienu satiksme.
 

- Mainīgie laikapstākļi un mūžīgais rudens.
- Ir ļoti sarežģīti iegūt darbu bez nīderlandiešu valodas. Es 2 x mēģināju – abas reizes nesekmīgi. Pēc kādām 2 nedēļām, kad būs sākušās teorētiskās mācības, mēģināšu vēlreiz.

Bet visā visumā – jo ilgāk šeit dzīvo, jo vairāk man patīk. Varu teikt, ka esmu apmierināts ar savu izvēli un pašreizējo dzīvi šeit.

Study Start Week noslēguma ballīte. Jā, tā vien šķiet, ka viņi atradīs vismazāko iemeslu ballītei un dzērieniem.

Vēlam Paulam izdošanos turpmākajās studijās un daudz pozitīvu iespaidu Nīderlandē!

Ja arī tevi interesē studijas Nīderlandē, rodas jautājumi par Stenden vai citām universitātēm, ieskaties šeit: www.dreamfoundation.eu vai piesakies bezmaksas konsultācijai: www.ej.uz/konsu

-----

Viss jaunais ir labs un interesants, tik jātur acis vaļā!


Sindija šoruden uzsākusi studijas Nīderlandē - Avans University of Applied Sciences studiju programmā International Financial Management. Kamēr viss vēl pavisam svaigi, aicinām dalīties jaunajā pieredzē un pirmajos iespaidos!

Sindija pie savas universitātes

"Pirms mācību sākuma bija arī iepazīšanās nedēļa, kur bija visi internacionālie studenti. Bija ļoti, ļoti interesanti iepazīties ar cilvēkiem no visām pasaules malām. Vairākums ir no Vācijas, bet ir arī studenti pat no Āfrikas, Brazīlijas un Kolumbijas.
Kaut gan es ierados Nīderlandē vēl pāris dienas pirms iepazīšanās nedēļas, tikai tagad esmu nokārtojusi visas citā valstī dzīvošanai nepieciešamās lietas - uztaisīju sabiedriskā transporta kartiņu, atvēru bankas kontu un internetbanku, nopirku vietējo telefona nummuru, piedeklarējos, saņēmu arī studentu karti un līgumu par pieņemšanu universitātē.
Braucot šeit mācīties, obligāti ir jāiztulko dzimšanas apliecība, vajag Apostilles zīmogu un obligāti jāņem līdzi oriģinālā dzimšanas apliecība - bez tās piedeklarēties nav iespējams.

 
Dzīvot šeit ir baigi forši, visur var nokļūt ar riteni, ir arī riteņiem apsargājamās stāvvietas par brīvu. 
Vispār universitāte ļoti skaista un liela, visi studenti ļoti draudzīgi, pasniedzēji pretimnākoši - atbildēs uz jautājumiem arī pēc lekcijas. Noteikti iesaku šo universitāti viesiem gribēt studētājiem, viss ir ļoti augstā līmenī. Dzirdēju arī, ka mana programma šajā universitātē ir tā grūtākā. Piemēram, manā progrāmmā mēs esam tikai 60 cilvēku, bet Biznesa programmā ir 300 cilvēku. Manā programmā obligāti jāpērk mācību grāmatas, citās programmās arī neesot tik obligāti jāpērk grāmatas - varot iztikt ar 2 vai 3 grāmatām visu gadu.
Man bija arī viens liels pārsteigums - uzzināju, ka pirmajam semestrim visas grāmatas izmaksā 800 eiro! Visi skolotāji arī ļoti pieprasa, ka grāmatas vajag obligāti. Meklēju lietotas grāmatas internetā un pirku arī no studentiem. Noteikti iesaku pirkt lietotas grāmatas, jo vismaz šeit tās visas ir kā jaunas, un samaksāju tikai pus cenu!

Studiju grafiks vispār ļoti saspringts. Kopā ir 7 mācību priekšmeti šajā ceturksnī, bet paralēli ir jāraksta divi projekti. Eksāmeni un projekti jānodod būs oktobra vidū, kad arī beigsies pirmais ceturksnis. Mācības vispār ir saspringtas, ļoti liels apjoms jāizņem ļoti īsā laikā. Nedēļā ir jāapgūst aptuveni 30 lapaspuses katrā priekšmetā, paralēli jāraksta projekti. Katras lekcijas sākumā ir kāds testiņš par to, kas bija jāapgūst iepriekšējā nedēļā. Katrā mācību priekšmetā, vēl bez vielas apgūšanas, ir jāpilda papildus mājasdarbi, kuriem visiem ir konkrēts iesniegšanas laiks, ko nedrīkst nokavēt. Tagad 7 nedēļas būs tikai mācības (šobrīd esmu 2. nedēļas vidū), 8. nedēļā eksāmeni, 9. nedēļa ir brīva, bet 10. nedēļā ir otrā un pēdējā iespēja, lai nokārtotu eksāmenus. Šobrīd viss liekas ļoti grūti lielā apjoma dēļ, jo pat pirms eksāmeniem nebūs brīvs laiks mācībām, jo 7. nedēļā būs vēl mācības par tekošo vielu, bet 8. nedēļā būs visi 7 eksāmeni..
Bet vispār priekšmeti liekas ļoti interesanti, laikam esmu atradusi savu īsto jomu, tādēļ ir liela apņēmība un gribasspēks visu paspēt un izmācīties :) 

Tas pagaidām arī viss. Esmu laimīga, ka izlēmu mācīties ārzemēs. Pat par šo mazo laika sprīdi ir mainījušās jau kaut kādas dzīves vērtības un uzskati, ieraugot tik ļoti daudz ko jaunu. Šobrīd mans moto ir - viss jaunais ir labs un interesants, tik jātur acis vaļā :)"


Ja vēlies pieteikties studijām Nīderlandē - ieskaties šeit: www.dreamfoundation.eu vai piesakies bezmaksas konsultācijai: www.ej.uz/konsu
-------
Šovasar Stenden Universitāte rīkoja konferenci saviem pārstāvjiem no visas pasaules, un šajā konferencē piedalījās arī Elīna no Dream Foundation Latvia. Elīna dalās savos iespaidos par universitātē redzēto un dzirdēto.



Kas ir Stenden?

Stenden University of Applied Sciences ir starptautiska augstākās izglītības iestāde, kas atrodas Nīderlandē – pilsētās Leeuwarden un Emmen Nīderlandes ziemeļu daļā. Stenden studiju programmas var apgūt arī universitātes skolās vairākās eksotiskās vietās – Dienvidāfrikā, Taizemē, Katarā un Bali.
Stenden universitātē var apgūt vairākas profesionālās bakalaura un maģistra studiju programmas angļu valodā, tostarp starptautiskā biznesa programmas ar vairākiem novirzieniem, mediju un izklaides vadības, informācijas tehnoloģiju un loģistikas programmas. Taču programmas, ar kurām Stenden universitāte vislabāk pazīstama pasaulē, ir saistītas ar viesmīlību un tūrismu (International Hotel Management, Tourism Management).




Mācīties ne tikai no grāmatām

Universitātē tiek izmantotas mūsdienīgas studiju metodes un praktiska pieeja studijām. Katrā bakalaura studiju programmā paredzēta 10 mēnešus ilga prakse. Studenti parasti iegūst apmaksātu prakses vietu starptautiski atzītos uzņēmumos, kas ir lielisks atspēriens ceļā uz darba tirgu. Arī universitātē papildus teorijas apguvei studenti aplūko dažādas situācijas un paši meklē tām praktiskus risinājumus.

Mācīties no problēmām

Augstskolā tiek pielietota īpaša studiju metode – Problem Based Learning, izmantojot dažādas problēmsituācijas no reālu uzņēmumu, kas saistīti ar apgūstamo jomu, pieredzes. Studenti satiekas nelielās grupās, iepazīstas ar problēmas aprakstu un noformulē, kāda ir risināmā problēma. Studenti dalās ar idejām problēmas risināšanai, noskaidro jautājumus, kuros grupai trūkst zināšanu, un individuāli sagatavo atbildes uz šiem jautājumiem. Pēc tam studenti tiekas un dalās ar iegūto informāciju. Izmantojot to, tiek meklēts risinājums problēmsituācijai. Šī metode ļauj studentiem gūt informāciju par iespējamām problēmsituācijām viņu nākotnes profesijās, par pieejām to risināšanā. Studenti mācās individuāli un grupās, dalās pieredzē un viedokļos, kā arī gūst pieredzi darboties dažādās pozīcijās (uz maiņām iejūtoties grupas vadītāja, sekretāra u.c. lomās).



Būt par hakeri

Praktiski apgūstot, aptaustot un izmēģinot teorētiski apgūto vielu, tiek nostiprinātas zināšanas, kā arī rodas pieredze un praktiskas iemaņas. Piemēram, studiju programmas Information Technology (IT) pasniedzējs stāstīja, kā studenti apgūst ētiskā hakera iemaņas. (Ētiskie hakeri uzlauž uzņēmumu datoru sistēmas pēc to īpašnieku pasūtījuma, lai meklētu vājās vietas drošības sistēmā, pirms tās uzgājuši ļaunprātīgi hakeri.) Apgūstot šīs iemaņas, IT studenti tiek dalīti grupās, kur vienas grupas uzdevums ir radīt drošu un neuzlaužamu datu sistēmu, savukārt otras grupas uzdevumus – atrast veidus, kā šo drošo sistēmu uzlauzt.

Alkohola auditorija

Viesojoties universitātē, varēja pārliecināties par to, ka studentiem ir iespēja apgūt iemaņas praktiski, kaut vai aplūkojot universitātes telpas. Auditorijas ir aprīkotas ar mācību līdzekļiem, lai studenti gūtu praktisku pieredzi. Interesanti izskatās, piemēram, auditorija, kuras sienu veido stikla plaukts ar alkoholisko dzērienu pudelēm no visas pasaules (Food and Beverage Experience Center). Īpaši iecienītas studentu vidū esot lekcijas ar dzērienu degustēšanu.



4 zvaigžņu viesnīca un šefpavārs universitātē

Augstskolai ir sava mediju studija, restorāns un 4 zvaigžņu viesnīca, kas ļauj studentiem, jau sākot no pirmajiem studiju gadiem, gūt praktisku pieredzi apgūstamajā studiju jomā. Viesmīlības studenti jau pirmajā studiju gadā gūst iemaņas universitātes viesnīcā un restorānā. Katram studentam ir iespēja izmēģināt savas prasmes visās pozīcijās – gan ēdienu gatavošanā restorāna virtuvē profesionāla šefpavāra uzraudzībā, gan viesnīcas reģistratūrā, gan dažādās vadības un citās pozīcijās. Konferences dalībniekiem vairāku dienu garumā pašiem bija iespēja pārliecināties, kā studenti tiek galā ar saviem pienākumiem gan viesnīcā, gan restorānā.




Studē tropos

Stenden universitāte lepojas ar starptautisko vidi, kas ļauj studentiem gūt vērtīgu pieredzi, gan mācoties no pasniedzējiem, gan vienam no otra, kā arī pavadot daļu studiju citā valstī. Starptautisko vidi nodrošina universitātes studiju programmas angļu valodā, kas piesaistījušas vairāk nekā 60 dažādu tautību studentus.
Studijā laikā studenti var doties apmaiņas programmā, pavadot semestri kādā no Stenden sadarbības augstskolām Eiropā, Amerikā vai citur. Arī studiju laikā paredzēto praksi var iziet citā valstī, piemēram, ASV. Universitāte piedāvā studentiem arī Grand Tour – iespēju studēt kādā no Stenden skolām Katarā, Taizemē, Dienvidāfrikā vai Bali. Starptautisko pieredzi var baudīt arī Stenden universitātē, kas atrodas pilsētā Leeuwarden. Ja daudzu citu Nīderlandes augstskolu studentiem jāsamierinās ar tipiskajām sviestmaizēm gandrīz visās ēdienreizēs, tad Stenden augstskolā var iegādāties arī ēdienu, piemēram, no Āfrikas vai Austrumu virtuves!



Piesakies studijām!

Vēlies uzzināt vairāk informācijas par Stenden universitāti, studiju programmām vai uzņemšanas nosacījumiem? Skaties šeit www.ej.uz/Stenden vai piesakies bezmaksas konsultācijai, rakstot uz elina.ivanova@dreamfoundation.eu.

Studijas Nīderlandē - starptautiska pieredze vairākās valstīs






Jana Keiša kopš 2011. gada septembra studē International Business and Management programmā Hanze University of Applied Sciences Nīderlandes pilsētā Groningenā. Jana labprāt dalās savā pieredzē par dzīvi un studijām Nīderlandē.









Par dzīvošanu un strādāšanu
Kopš studiju sākuma esmu dzīvojusi trīs dažādās dzīvesvietās.
Pirmo gadu es īrēju mazu istabiņu dzīvoklī, kurš piederēja vienam vīrietim, viņš tur arī dzīvoja. Man šo vietu palīdzēja atrast paziņa no Holandes, kuru es iepazinu Latvijā. Viņš un mana dzīvokļa saimnieks bija kolēģi, strādāja vienā kompānijā, tikai dažādās pilsētās.
Otro gadu es īrēju istabu tādā kā privātā studentu mājā, to es atradu caur vienu no interneta saitiem, laikam kamernet.nl. Šo istabu es atradu, jau esot Groningenā. Dodoties uz Nīderlandi otrajā mācību gadā, dažas pirmās dienas es pavadīju pie couchsurfer, jo istaba, kuru es biju laicīgi dabūjusi, izrādījās tikai krāpšana. Tāpēc nācās pēdējā brīdi atrast citu. Tas ir ļoti, ļoti grūti tādā studentu pilsētā kā Groningena – īpaši mācību gada sākumā ar limitētām finanšu iespējām. Bet pēdējos divus šī akadēmiskā gada mēnešus es pārcēlos uz citu istabu, kas atradās pašā pilsētas centrā, un manā istabā man bija pašai savs virtuves nodalījums.

Studiju laikā es nestrādāju. Ir ļoti grūti atrast darbu bez holandiešu valodas zināšanām, tomēr iespējams. Zinu dažus cilvēkus, kam to ir izdevies izdarīt. Diemžēl es šajā sakarā nebiju pārāk veiksmīga. Arī nekādas stipendijas man nebija. Tāpēc finansiālajā ziņā nebija viegli, kad vecākiem bija mani pilnībā jāuztur.



Par studijām
Lekcijas nenotiek pārāk bieži, skolā vidēji pavadīju 2-3 h dienā. (dažas dienas vairāk, dažas bija arī brīvas). Taču diezgan daudz ir jāmācās un jālasa patstāvīgi, ja vēlies iegūt labas atzīmes. Lekcijas vada dažādu tautību pasniedzēji. Parasti viņi izmanto PPT prezentāciju, kas vēlāk ir pieejama skolas tīklā. Manā mācību programmā ir arī ļoti daudz grupu darbu. Man ir gan nepaveicies, gan paveicies ar grupas biedriem, tāpēc to nevar novērtēt kā viennozīmīgi pozitīvu vai negatīvu pieredzi. Taču beigu beigās viss ir atkarīgs no tevis paša, tava centīguma un motivācijas. Šajos grupu darbos mēs uzreiz pielietojām teorētiskās zināšanas praksē, rakstot/ pētot/ analizējot reālas vai virtuālas firmas un situācijas.
°

Manas studijas ilgst 4 gadus, taču trešais mācību gads tiek pavadīts citās valstīs, respektīvi – 1 ir study abroad semestris un 1 semestris prakse internacionālā kompānijā. Secību pats var izvēlēties. Es izvēlējos pirmo veikt praksi, un šoruden biju Vācijā, dzīvoju nelielā pilsētā Halle (Saale), un mana prakses kompānija atradās vēl nelielākā pilsētā Merseburg, taču tā ir skaistākā Vācijas pilsēta, kādu līdz šim esmu redzējusi. Mana prakse kopā ilga 5.5 mēnešus. Sāku jūlija vidū un beidzu ap Ziemassvētku laiku. Es darbojos online marketing jomā. Prakses vietu atradu pati. Skola piedāvā dažus variantus, bet 80% studentu prakses vietu atrod paši. Godīgi sakot, tas bija grūti.

Janvārī man sākas study abroad semestris, ko es pavadīšu Toronto, Kanādā. Studentiem ir iespēja izvēlēties no 80 partneruniversitātēm. Taču, ja studētgribētāju vienā skolā ir vairāk kā pieejamo vietu, tad prioritāte tiek dota studentam ar labākajām atzīmēm, kas iegūtas pirmajā mācību gadā. Tāpēc ir vēl lielāka motivācija pirmajā gadā veiksmīgi iegūt visus kredītpunktus un labas atzīmes.




Par brīvo laiku
Groningenā ir ļoti labs sporta klubs ACLO, kurā gada dalības maksa studentiem ir 50 eiro, kas ir ļoti izdevīgi priekš tā, ko viņi piedāvā – es pievienojos peldēšanās, fitnesa un citās nodarbībās.
Otrajā gadā es pastāvīgi spēlēju basketbolu klubā "Groene Uilen". Sestdienās bija sacensības. Dalības maksa klubā gan ir diezgan augsta, ap 150 eiro, ņemot vērā, ka formas tērps vēl ap 50 eiro un ceļa naudai uz sacensībām mēs metāmies pašas. Bet ar šiem cilvēkiem es piedzīvoju labākās ballītes Groningenā.

Groningenā ballītes notiek, varētu teikt, katru dienu. Katru nakti centrā satiksi ballētājus. Ļoti populāras ir tematiskās ballītes. Ir tādas organizācijas, kā piemēram, Erasmus Student Network (vari arī skolas studentu padome), kas rūpējas, lai starptautiskajiem studentiem Groningenā nebūtu garlaicīgi – organizē gan ekskursijas, gan sporta pasākumus, gan dažādas citas aktivitātes, gan arī, protams, ballītes.

 
Vairāk par to, kā Janai iet studijās, kā arī par to, kādi ir iespaidi par apmaiņas studijām Kanādā, var lasīt Janas blogā http://jurlimess.blogspot.com.

Savukārt informācija par Hanze University of Applied Sciences šeit

***

It’s a melting pot of different nationalities and viewpoints

Second-year IFMC student Deniss Korotkevics is confident he’ll find a place on the job market and looks forward to being able to make his mark on the financial system.


  Global demand
After finishing high school in Latvia, Deniss Korotkevics (21) was looking for a challenge in his life, so in 2012 he moved to The Hague to further his academic education. Being a man of numbers, and following up on a tip from a friend studying at The Hague University of Applied Sciences (THUAS), Deniss decided to go for THUAS’
International Financial Management and Control (IFMC) programme. “I knew that after the financial meltdown in 2008 there would be a global demand for economics specialists, so I reckoned this would make it easier for me to find a job.”
Dedication
Prior knowledge of how the financial system works is not particularly necessary when you start the IFMC, says Deniss. “I’m good at mathematics, but when I first came here I had no knowledge of finance whatsoever. A healthy dose of dedication is expected of IFMC students though, and with some self-study I successfully finished my first year. My knowledge of finance might have been limited when I started the IFMC, but even then I knew I wanted to contribute towards changing the current economic climate.”

Theory and practice
For Deniss, curiosity triumphs over knowledge, which he thinks is illustrated by his list of favourite subjects. They include Corporate Finance, Investments and External Reporting. “The things I have learned in these courses have stuck in my mind. This is partly due to the fact that all the lecturers have experience in the field and therefore know exactly what they’re talking about and how theory relates to practice.”


Guest lectures
That link between theory and practice goes further, he insists. Every three months IFMC students get the chance to attend guest lectures, such as one given by Rene Repko, former marketing director at Dutch retail chain HEMA. “He gave us inside information of certain indicators used to predict and follow customer and sales information. The lecture itself helped us accomplish a related group project in which we needed to improve the sales of a fictitious shoe shop.”

Worthwhile
But the most inspiring speaker for Deniss was Starbucks executive, Bill O’Shea. During his visit to THUAS students got the opportunity to present their own business ideas and get advice from the expert himself. “Professional gatherings like these make studying so worthwhile. From this moment on I had no doubt that the IFMC was what I was looking for to help me start writing my own success story.”


Group projects
Before letting them embark on their financial careers, THUAS prepares its students by simulating business issues with group projects, explains Deniss. One of the most notable for him was a football assignment. “In February we had to simulate the acquisition of an English football team in the Premier League. The exercise helped us gain a better understanding of what makes certain investments profitable and what future cash flows we can expect.”


Melting pot
According to Deniss two things make THUAS the ideal place to study. Firstly, there’s its perfect mix of what could be seen as opposites: silence and revelry. Secondly, and for him the most important, is The Hague’s international character. “It’s a melting pot of different nationalities and viewpoints.”

Internship
Next September Deniss is planning to do a half-year internship at a big multinational such as Procter and Gamble, Unilever, DANONE, Nike, Adidas and Ernst & Young. “It would be great to obtain a place with a company that could accommodate my international ambitions and help me on my way towards becoming a financial manager, because that’s the career path I’ve set my heart on.”

 Change of course
Clearly, Deniss is ambitious, which is something THUAS actively stimulates. “I’m not afraid of responsibility and I’d love to think I could become the type of manager who could challenge and make changes in the world of finance. I think the system needs to change course, and, for me, the IFMC is the first step in which I might be able to help set that change in motion.”

***

Bija žēl, ka nāksies šķirties no savas valūtas, tāpēc iedomājāmies – kāpēc lai mēs neizveidotu zīmolu, veltītu speciāli mūsu Latam!


Par studijām ārzemēs, atgriešanos Latvijā un jauna modes zīmola radīšanu stāsta Agate Rubene, DUU dizainere.

 Nu jau kā divus mēnešus dzīvoju Latvijā, kur esmu atgriezusies no studijām Dānijā un Nīderlandē. 
Iepriekš studēju International Fashion Design programmā TEKO, VIA University College Dānijas pilsētā Herningā, kur pabeidzu AP degree, bet pēc tam pārcēlos uz Amsterdamu, lai turpinātu studijas Amsterdam Fashion Institute (AMFI).

 Studijas ārzemēs man sniedza gan daudzveidīgas zināšanas, gan iespējas ceļot, iepazīt citas kultūras, apgūt jaunas svešvalodas un, galvenais, praktisku darba pieredzi savā jomā. Tāpat ilgstoši uzturoties ārzemēs rodas daudz plašāks skatījums uz lietām, tiek piespēlētas situācijas, kurās nenonāktu esot Latvijā. 
 Studijas Dānijā un Nīderlandē paver plašas iespējas - studiju laikā tiek piedāvātas dažādas ekskursijas, braucieni uz vietējām un ārvalstu kompānijām, obligāta ir studiju prakse (internship), kuras laikā biju interns modes zīmolam Anglijā. Tāpat izmantoju iespēju doties apmaiņas programmā uz jau minēto Amsterdam Fashion Institute. Pēc tur pavadītā semestra, arī nolēmu turpināt studijas tieši Amsterdamā, gan pilsētas, gan pašu studiju, izglītības līmeņa dēļ. 
 Noteikti jāpiemin, ka studijas abās universitātēs ir ļoti praktiskas, skolas darbojas pēc tā sauktā Reality School conceptStudenti no Fashion, Branding & Marketing un Retail programmām strādā kopā pie vairākiem projektiem, lai gala rezultātā izveidotu jaunu produktu/zīmolu, ko varētu prezentēt un pārdot. Skolu pasniedzēji paši strādā modes industrijā, veiksmīgi vada savus zīmolus, tādēļ var dalīties savā pieredzē. 
 Ideja par Lata krekliem un sava modes zīmola veidošanu radās, kad vēl studēju un strādāju Amsterdamā, Skype sarunu laikā ar brāli Rūdi. Pārrunājot sadzīviskas lietas, apspriedām arī Latvijas pāriešanu eirozonā. Mums abiem, tāpat kā daudziem Latvijā, vienmēr ļoti patikusi sava valūta. Bija žēl, ka nāksies no tās šķirties, tāpēc iedomājāmies, kāpēc lai mēs neizveidotu zīmolu, sākumā T-kreklus, veltītus speciāli mūsu Latam, lai cilvēki atcerētos, godātu un neaizmirstu savu valūtu, kas mums kalpojusi 21 gadu. 
Sākām darbu man esot Amsterdamā, bet brālim ar viņa kursabiedru - Latvijā. Bijām jau pieraduši savstarpēji komunicēt interneta vidē, sazinoties caur skypecalliem, facebook'ā un e-pasta vēstulēm, tādēļ problēmas neradās, man esot ārzemēs, bet abiem puišiem Latvijā. Gandrīz katru dienu saskaipojām un sarakstījāmies. Es strādāju pie dizaina daļas, bet puiši meklēja sadarbības partnerus, risināja finansiālos jautājumus. Latvijā ierados, kad krekli jau bija iegādājami veikalos. 


 Šobrīd notiek darbs pie nākamajiem dizainiem, apģērbu līnijas paplašināšanas, tāpēc drīzumā gaidāmas vairākas jaunas ziņas no DUU! 
Video par Lata kreklu var apskatīties šeit: http://www.youtube.com/watch?v=NG4NMTz9_bE


Dream Foundation martā piedāvā īpašu akciju „Studē ārzemēs, neaizmirsti Latviju!”

Tiem, kas martā pieteiksies studijām ārzemēs ar Dream Foundation, saņems pozitīvu atbildi no augstskolas un dosies studēt, Dream Foundation līdzi dāvinās Lata kreklus, lai svešumā atgādinātu par Latviju! Plašāka informācija un pieteikšanās studijām mājas lapā www.dreamfoundation.eu





***


 Kaspars,
Saxion University

Why did you decide to study abroad? 

Because I like changes and I knew that it's time for me to learn how to do my own laundry and move away from sweet home.

How did you find the right university and the right study programme for you? 

I looked through many different countries and UNIies to find the best possible option for me (also youtube helped)

What are the most interesting subjects of your study?

Marketing environment and if I'd understand what methodology is about, then this would also be pretty interesting subject to learn.

Do you consider the study as very difficult? Is English a problem?

English is not a problem at all. Rarely I use google translate when I read  something in the book which I don't understand, but that's normal. When teachers are explaining things in English it's easy to understand, it's not that hard to study in this language. Studies in general - it depends on your course, but I don't find it hard, I find it a lot (there's a difference).


How about the daily expanses?

Well - for my room I pay 250 (I don't think you'll find anything cheaper than this, I was surprised that I even found it). For food I guess 250 is more than enough if you know how to cook and don't go to Mcdonalds everyday. Hmmm - I'd say - 500 euros per month is enough for me (I go to bars on Tuesdays with friends. Fridays or Saturdays some other social activities - it's so that you know, that it's not like I'm staying at home and because of that there are no expenses).

Maybe you have some tips for interested students?

Be open-minded and friendly. Don't assume that everyone here smokes pot. Here are a lot of different cultures, so before you come here - maybe take a last look on the map just to see where are some countries (it's still nice, if someone says that he's from Cameroun and you can say, that you know where it is... Because I didn't - but she didn't actually care so we just continued on drinking beer and talking)... Take at least 30-70 euros to invest in a bike. DON'T buy a new one - buy used, because it's gonna get stolen anyway. Find someone who's not the first year here and ask him to show you around.

***
Marija,
HZ University of Applied Sciences

Why did you decide to study abroad?  

I saw it as an opportunity to gain new experience, meet people from all over the world (where I come from, there are not a lot of internationally oriented programs) and learn about their cultures. Moreover, receiving an education in English would have given me an international specialist status, thus opening more job possibilities around the world than I would have had with only a Latvian diploma.
   
How did you find “HZ University of Applied Sciences” and why did you choose chemistry?

After school, I have decided on studying biotechnology and bioinformatics. However, with such an education, it would have been pretty difficult to find a job in Latvia, and so Isearched for what universities in other countries had to offer. It was then I found out about “Dream Foundation”, an organization that helps out students with applying abroad, to which I immediately signed up. HZ University was one of the options that came up during my search with the word “biotech”. Although the course was called chemistry, I learnt that in the third year, one could choose a more thorough specialization in Life Sciences, which included studying biotechnology. I also learnt that there is a fast-track program (four years in three), to which I applied to and am currently studying in.

Can you tell something about this study program, its structure, exams and excursions? Are there many differences with the school system in Latvia?

As a fast tracker, I was placed on the second year of the study, gaining an exemption for most of the first year courses. Even so, I still have to do several of those in order to earn my “propedeuse” (it’s a Dutch thing).
Normally, six courses are studied per semester, with three being directly linked to chemistry and worth 7,5 credits (210 study hours) and three being oriented on professional skill training, such as data analysis, giving presentations, report writing etc. (those are worth 2,5 credits, or 70 study hours). At least once a week, there is a practical in the lab, after carrying out which a report on the results must be written. It is also important to keep a lab journal.
Each semester, there are two week long exam periods, each containing 3 exams. I usually have to pass 4-5, however. From time to time trips to chemical companies are organised, for example, this study year we have already visited “Eastman”, “SGS” and “DOW”. Guest lectures are held as well, during which people from companies come and talk about what they do for a living in order to give an impression of future job possibilities.
 I would say that the educational system in Holland differs not only from Latvia, but also from a lot of other countries. There are multiple levels of different content and orientation; however, I will only focus on the upper three, after which one can search for a job in accordance to the received education.
The lowest form of professional education in the Netherlands is called MBO. A lot of practical work is involved, although not much theory is given. Job opportunities mostly include routine work not including much of thinking, such as carrying out a synthesis according to prescribed instructions. The highest one is WO, which is most similar to what people imagine when hearing the word “university”: 200 people on one course, sitting in a big auditorium, listening to a lecture. WO will give you an academical bachelor.

What are the most interesting subjects of your study? Do you consider the study as very difficult? Is English a problem?

I would say the most interesting subjects for me personally were the ones that provided a challenge in learning and involved figuring things out instead of learning them by heart. For example, last semester we had “Organic Synthesis and Analysis II”, the main focus of which were reaction mechanisms and how different compounds work together and, most importantly, why. This semester, we have “Separation Techniques”, which focuses on chromatography. I think it is interesting because you have to think on how the chromatogram may reflect malfunctions of different parts of thechromatography apparatus and how, from several available parts, one can assemble a machine that gives the most suitable separation in each case. I also like the Life Sciences subjects, such as “Biochemical Toolbox”, which focuses on carbohydrates, lipids and proteins)”, “Challenges of the DNA” and “Microorganisms”.

For me personally, the study is not difficult, as HBO does not imply learning a lot of theory. I did have difficulties with thepracticals at first though, due to having barely any practical experience after secondary school. It is also sometimes hard to keep up with the report deadlines, as at least one report is handed in each week, and they do take some time in order to be sufficient.
I think English is not a problem during theory lectures or practicals (excluding the parts where you have to write a wall of text in a report). It is a pity though when a student can’t properly communicate with his or her classmates due to having difficulties with English, however, these problems vanish in a couple months of adaptation.

How many hours do you spend on your study? Are you in an international class and do you have good contacts with other international students?

As a fast tracker, my study schedule is pretty busy! Most of the time I have lectures from 9 till 6 for three days a week, however, on the other two days, only one or two lectures would be given. Practical laboratory work usually takes an unexpected amount of time: sometimes you’re free by one o’clock, and sometimes you’re stuck till six trying to find out what went wrong. Due to the pace of learning theory being slower than in a WO university, however, I don’t need to spend much time at home revising my notes, so evenings are mostly free. Sometimes I spend around several hours studying on a weekend if a presentation must be prepared or a practical report (which is about 30-40 pages when opposed to the ordinary 8-10) must be written.
In chemistry, there aren’t that much people to be separated in a Dutch class and an international one, we have six international students on the second course, while as the rest are Dutch. The amount of international students is increasing each year, however, and, in the first year, there are already 10 international students (13 if you count me and two other fast trackers, as we came only this year).
Although most of my friends are Dutch, I am in good contact with international students not only from my year, but as well as with those from the third year of chemistry and or the first year (any course).

Are the study costs and the costs of living expensive in the Netherlands?

I wouldn’t say they’re cheap, but they are affordable. Studying costs are around 1,700 a year, which is approximately the same cost as in Latvia for a non-budgeted by the government program, although it does have to be paid in one turn.

Renting a room (and, additionally, the common rooms for all the inhabitants) in a student house costs around 300 euro, depending on its size (it could go down to 200 for a small room, though). All fares for electricity, water, gas etc. are included in this price, which is good.

Groceries cost me about 30-35euros a week; however, that with taking into account that I shop in “Albert Heijn” (one of the more expensive stores). Transportation is pretty expensive, but, with a Dutch friend tagging along, you get big discounts on train tickets and,with an OV-chipkaart at your disposal, bus fares aren’t that high as well. The main mode of transport, of course, is the bike. In overall, I would say I spend around 200-250 euros a month on living costs.

Can you tell something about the student life in Vlissingen? Is it possible to get a job in order to get a grant?

The university is not far away and all studies happen in one building, which saves a lot of time. As for leisure, Vlissingen is pretty busy when it comes to students. . HZ University itself has several associations, such as HZ Cult, HZ Sport and student unions, each of which you may feel free to join. Thursday and Saturday are going out nights; different bars are open for your pleasure. If none of the available particularly appeals, one can also go to Middleburg, which is reachable by bike.
The train system, in my opinion, is highly organized, so traveling around Holland (and to nearest countries) is a given. For example, last month I have been to Rotterdam and The Hague. The university itself also organizes trips, for example, in the end of March, there is a possibility of going to Paris with other students for a pretty low price.
Although I do not work myself this year, from what I know it depends. A lot of help is needed during the tourist season, so you are guaranteed to find a job for summer. It is more difficult to do so throughout the winter, and I wouldn’t advise applying for a grant if you aren’t sure you would be able to do 32 hours each month, as failing to do so would result in a fine.

What about your professional life after studies, can you tell something about it?

As I have mentioned before, within the chemistry course excursions and guest lectures are organized specifically to give an impression of future career opportunities. There is quite a big choiceon what to do after studies, although it will be somewhat influenced by whether you have majored in Applied Chemistry or Life Sciences. After HZ University, it is possible to work at different companies specializing on organic synthesis in the research and development labs, the quality control sector etc. One can also choose to do environmental research. With a major in Life Sciences, you could go for medical or biotechnology research, or work in an analytical lab in a hospital. It also isn’t necessary to work in the laboratory -you can work as a safety agent in a chemical company, or, for example, a sales person specializing on products of organic synthesis.

Does life and study in Holland meet you expectations?

Definitely. The study load for me is just enough to be able to do something for fun as well, and I’m a fast tracker! The lecturers are always willing to help and answer you question, the atmosphere during the lessons is pretty friendly and comfortable, and, with the pace of learning being not as big, you don’t get worked up or stressed out. 
I like the Dutch practical approach to learning: everything you know in theory will one way or another be useful in practice.

I also like that students are encouraged to do sports and to participate in cultural events. With an HZ Sport card, you could get nice discounts at local gyms, but a lot of activities are also available completely for free. And for leading a cultural life you even get extra credits!

Maybe you have some tips for interested students?


Don’t be afraid to seize the opportunity: when in doubt on whether to try applying abroad or not, please do! It’s a great new experience: new friends, new hobbies, learning to live on your own and make decisions by yourself and much more. I haven’t regretted moving here for once. Also, Dutch friends help out a lot with practical information during the first few months (they’re also a bunch of fun), so be sure to make some!

No comments:

Post a Comment