Tuesday, 11 July 2017

Maģistra studijas Aarhus universitāte Danijā: Evitas pieredze

Pēc bakalaura grāda pabeigšanas Latvijā, Evita devās uz Aarhus universitāti Dānijā, lai mācītos Eiropas studijas (European Studies) un iegūtu maģistra grādu tur. Pēc pirmā tur pavadītā gada Evita dalās savos pieredzes stāstos:


Studijas Dānijā vs studijas Latvijā - kā tur ir?


"Salīdzinot ar mācībām Rīgā, manuprāt, Dānijā man gāja krietni vieglāk. Mācību stundu bija mazāk (citreiz divreiz nedēļā, citreiz trīs vai četras lekcijas nedēļā), kā arī lasāmo materiālu, lai gan to bija daudz, nebija tik lielā skaitā kā Rīgas Juridiskajā augstskolā (RGSL). Pasniedzēji ir ļoti draudzīgi un atvērti. Lekcijas - interesantas. Tā kā studentu skaits auditorijā bija apmēram 20, tad pasniedzēji un studenti viens otru pazīst un sauc pirmajā vārdā

Universitāte ir patiešām liela, tās fakultātes un ēkas atrodas dažādās vietās visā pilsētā, tāpēc sākumā sanāca mazliet apmaldīties. Kopumā skola ir ļoti punktuāla un precīza, termiņi tiek ievēroti gan no studentu, gan pasniedzēju, gan administrācijas puses. Tiek rīkoti daudz un dažādi pasākumi, kas ir lielisks veids, kā iegūt jaunus draugus un paziņas."


Dzīvesvieta jāmeklē laicīgi!


"Dzīvesvietu Dānijā atrasti ir sarežģīti, to ir jāsāk darīt ļoti laicīgi, piemēram, jau pavasara sākumā vai vidū. Pati galvenā problēma ir tāda, ka Dānijā ļoti strikti ierobežo likumīgo jeb atļauto cilvēku skaitu, kas var dzīvot vienā dzīvoklī. Protams, šo likumu var pārkāpt, bet tad nebūs iespēja piereģistrēt savu pastāvīgo adresi CPR kartes izveidošanai. Šī karte, savukārt, ir nepieciešama, lai varētu uzturēties, mācīties, strādāt un dzīvot Dānijā. 

Pāris nedēļas pirms došanās uz Aarhus vēl aizvien biju neziņā par dzīvošanas situāciju (noteikti neieteiktu tā darīt!). Biju rezervējusi istabu vienai nedēļai universitātes pagaidu mājoklī, jo dzīvokli atrast neizdevās, bet rindas uz studentu kojām bija milzīgas - es pieteicos istabai pavasara beigās, taču vēl aizvien neko nebiju saņēmusi. 

Jāpiemin, ka, ja reģistrējies studentu kopmītnēm, noteikti katru mēnesi ir jāieiet savā reģistrācijas profilā, lai atjaunotu un paturētu savu rindas vietu, citādi tā dzēšas. Kā arī noteikti vajag paturēt prātā, ka universitātei ir tev jāpiedāvā viena istaba pāris mēnešu laikā, ja tu šajā reģistrācijas portālā esi pieteicies pirmoreiz - ja nekas cits nav atradies, tad ieteiktu šo istabu rezervēt (uz piedāvājumu ir jāatbild 2 dienu laikā, ja nemaldos, citādi tas tiek dzēsts).Universitātes pagaidu mājoklis ir treilerveida mājiņas, kas atrodas dažādās pilsētas vietās, kur ir iespējams uzturēties sākot no vienas nedēļas līdz oktobra mēneša beigām. Tur ir veļasmašīna, neliela virtuve, dušas telpa, tualete un divas vai četras guļvietas. Palagi, segas, dvieļi, trauki - viss jāpagādā pašam vai jāiznomā no universitātes."


Facebook spēks


"Nedēļu pirms izlidošanas no Rīgas manā Facebook kontā nonāca ziņa, ka ir atbrīvojusies viena kopmītņu istaba uz trīs mēnešiem Brabrand rajonā no meitenes, kas dodas praksē uz Kopenhāgenu. Šādi es atradu dzīvesvietu uz apmēram pusotru mēnesi, pēc tam atradu istabu dzīvoklī blakus Aarhus BSS. Arī šis piedāvājums man radās tīras veiksmes un sakritību dēļ - skatoties sludinājumus Facebook grupās, tika ievietots jauns sludinājums par istabas īri. Uzreiz uzrakstīju un aizbraucu apskatīt. Pēc nedēļas jau varēju ievākties jaunajā mājvietā, kuru dalīju ar diviem dāņu studentiem. Noteikti biju apmierināta ar savu izvēli, jo dzīvoklis atradās 20 minūšu gājienā no manas fakultātes un dzīvokļa biedri bija ļoti draudzīgi. Nākamgad palikšu tepat Latvijā Erasmus mācību praksē. Tā kā studēju maģistros, man pēc rudens semestra nav jāatgriežas Dānijā, jo jāsāk rakstīt maģistra darbs. Par darba pārraudzību esmu sarunājusi Skype tikšanās plānu ar savu maģistra darba vadītāju."

Kā ir ar darba iespējām?


"Man izdevās atrast darbu, kas ilga vienu mēnesi. Strādāju kā asistente vienam no universitātes pasniedzējiem. Šāda veida darbi ir pieejami tikai maģistra studentiem, par tiem parasti var uzzināt no pašiem pasniedzējiem vai no universitātes darbu un vakanču lapas. Apvienot darbu ar skolu man nebija problēmu, jo, kā jau minēju, lekcijas notika 2-4 reizes nedēļā."

Ar kādām izmaksām jārēķinās, dzīvojot Aarhus?


"Tā kā Dānija skaitās viena no dārgākajām valstīm pasaulē, tad būtu jārēķinās ar diezgan lielām izmaksām. Ir iespējams izdzīvot ar 10 eiro dienā, ja ir nepieciešams. Būtu jārēķinās, ka dzīvokļu istabu īre izmaksā virs 350 eiro. Noteikti arī ieteiktu iegādāties riteni, ja dzīvesvieta atradīsies tālu no skolas. Autobusu izmaksās var ietaupīt daudz naudas (viens brauciens maksā 20 kronas, kas ir apmēram 2,50 eiro). Kafija maksā apmēram 4 vai 5 eiro pilsētā, 2 eiro universitātē. :)"

Aarhus Universitāte Danijā 

Noteikti vēlreiz jāatgādina par laicīgu dzīvesvietu meklēšanu. Citādi ieteiktu būt atvērtiem jauniem piedzīvojumiem un neskumt, ja pirmajās nedēļās kaut kas neizdodas vai nav saprotams, jo es esmu pārliecināta, ka viss izdosies! ~ Evita


Mēs priecājamies, ka Evitai bija tik pozitīva pieredze, studējot Dānijā! Ja arī Tevi interesē mācības ārvalstīs, seko mums Facebook vai piesakies bezmaksas konsultācijai, lai uzzinātu vairāk par iespējām, kas pieejamas tieši Tev!

Ja gribi ko vairāk uzzināt par studijām Aarhus universitātē, klikšķini šeit!

No comments:

Post a Comment